Gingerbread – Lebkuchen

        Przed świętami musiały być pierniczki. Tym razem w wersji z okienkiem – z landrynek. No i ćwiczenie językowe: cynamon - Zimt - cinnamon, gałka muszkatołowa - Muskatnuss – nutmeg, miód - Honig - honey, goździki - Nelken - cloves, no i pieprz - Pfeffer - pepper. „Proszę Pani, to do pierniczków dodaje się pieprzu?????“ No tak! Dlatego pier..... niczniki! (Powinny być chyba pieprzniczki;) Ale jednak nie - polska nazwa piernik pochodzi od starodawnego słowa pierny (czyli pieprzny), czyli jednak pierniczki. Po niemiecku też pierniczki to Lebkuchen albo właśnie PFEFFERkuchen, wprawdzie po angielsku więcej chyba dodaje się imbiru - Ingver - ginger i dlatego GINGERbread! Ważne, że było aromatycznie, smacznie i wszystko zjedzone!

       Jak to miło, że języki i gotowanie mają tyle wspólnego :)

 

Search