Koniec roku kalendarzowego to zwykle pora podsumowań tego, co zrobiliśmy w ciągu minionych miesięcy, a początek – czas, kiedy podejmujemy decyzje, które (niestety, z różnym skutkiem) staramy się realizować przez następne trzysta sześćdziesiąt pięć dni.
Lekturą, którą wybraliśmy na grudniowe spotkanie Klubu Bibliofilów i Kinomaniaków, było opowiadanie Katarzyny Ryrych pt. „Szczęśliwego Nowego Roku” pochodzące z książki pt. „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”.
Historia Magdy, która ma problem z mówieniem prawdy i akceptacją samej siebie, skłoniła nas do refleksji nad tym, dlaczego kłamiemy, czemu tak trudno jest nam przyznać się do własnych słabości czy pogodzić z porażką, co powoduje, że prawda czasem jest tak trudna do zaakceptowania, że wolimy konfabulować, niż zaakceptować rzeczywistość.
Doszliśmy do wniosku, że schyłek roku to dobry czas na taką lekturę i związane z nią przemyślenia, bo u progu nowego warto podjąć konkretne postanowienia i np. popracować nieco nad szczerością i posługiwaniem się prawdą, tak wobec innych, jak i samego siebie.
Podobne tematy pojawiły się w czasie styczniowego spotkania KBiK, które poświęcone było dyskusji nad filmem „Cudowny chłopak” (reż. Stephen Chbosky). Ten wspaniały film pozwolił nam poznać 10-letniego Auggiego, który urodził się z licznymi deformacjami twarzy. Jego życie i kłopoty związane z niezwykłym wyglądem były okazją do porozmawiania m.in. o tym, co to znaczy być innym, czy inny oznacza gorszy i jak niewiele potrzeba, aby obudzić w człowieku siłę, dzięki której pokaże, że jest kimś wyjątkowym.
Najbliższe spotkania Klubu Bibliofilów i Kinomaniaków:
- 2 lutego 2023 r. – Daniel Defoe „Przypadki Robinsona Crusoe”
Zajrzyjcie do naszej zakładki na stronie szkoły. Znajdziecie ją tu:
Życie szkolne ⇢ Skarbczyk humanisty ⇢ Klub Bibliofilów i Kinomaniaków