8 tygodni pobytu w naszej szkole pani Anny Boss - młodej praktykantki z Niemiec - minęło bardzo szybko. Na szczęście pozostaną wspomnienia po wspólnie przeprowadzonych projektach.
Przed Bożym Narodzeniem wszyscy uczniowie Pallottiego przygotowali Kalendarz Adwentowy w formie torebeczek z prezentami dla swoich rówieśników z klasy uczących się niemieckiego. Gwiazdki świeczki i słodka Überraschung umilały nam lekcje od 1 grudnia do przerwy świątecznej. Na każdej gwiazdce uczniowie od 1 do 8 klasy napisali życzenia: Ich wünsche dir... Frohe Weihnachten! Viele Geschenke! Schöne Weihnachtszeit! Viel Gesundheit! Viel Schnee zu Weihnachten! A każda lekcja w Adwencie zaczynała się życzeniami - to miły zwyczaj, może przy nim pozostaniemy na co dzień?
Drugim ważnym projektem Bożonarodzeniowym, który przeprowadzili uczniowie razem z panią Anną była wymiana kartek świątecznych. Uczniowie klas 2-4 napisali kartki i wysłali do swoich koleżanek i kolegów z niemieckiej szkoły w Albstadt. Powstały małe, wykonane z sercem, dzieła sztuki. Miło było dostać życzenia od rówieśników z Niemiec, ale równie miło było przygotowywać te małe niespodzianki dla dzieci zza naszej zachodniej granicy. Na koniec nagraliśmy jeszcze życzenia po niemiecku i wysłaliśmy do Albstadt.
Trzecim projektem był projekt klasy 8a wraz ze szkoła w czeskich Teplicach. Tym razem przeprowadziliśmy spotkanie online o zwyczajach Bożonarodzeniowych w Polsce i w Czechach, a wszystko po niemiecku. Nasi uczniowie przygotowali kahoota, żeby sprawdzić, co czescy koledzy i koleżanki zapamiętali z naszej prezentacji. Czy ktoś wie, że w Czechach w wigilię puszcza się w misce z wodą ćwieczki w łupinach orzecha i jeżeli wszystkie są razem, to wszyscy będą się trzymać rodzinnie w następnym roku, a jeżeli jakaś łupina odpłynie daleko od reszty, to jedna osoba z rodziny wywędruje gdzieś daleko w świat – przynajmniej tak to zrozumieliśmy;) U nas nie zabrakło opowieści o sianku, wolnym miejscu przy stole i o zwierzętach gadających ludzkim głosem.
Gościmy praktykantki z Niemiec w naszej szkole dzięki współpracy z Instytutem Goethego i Programowi Schulwaerts w ramach projektu Deutsch plus.
Danke Frau Boss!