Wyczekiwana wycieczka klas 8 do Krakowa. Od radości do powagi.
Pierwszego dnia pełne szaleństwo! Energylandia!!!
Drugi dzień to kompletna zmiana emocji. Przeszliśmy do realizacji celów naszego wyjazdu. W Krakowie wraz z Paniami przewodniczkami zwiedziliśmy krakowski Kazimierz. Poznaliśmy kulturę i religię żydowską. Zainteresowanie młodzieży było bardzo duże, a młodzież, po wcześniejszej projekcji filmu "Lista Schindlera" w reż. Steven'a Spielberg'a, zadawała dużo pytań, więc zwiedzanie potrwało pół godziny dłużej. Zwiedziliśmy również Fabrykę Emalia Oskara Schindlera, gdzie uczniowie mogli zanurzyć się w klimacie II wojny światowej, życia w getcie, pracy w fabryce, rzeczywistości po 1945 r. oraz zgłębić bliżej życie Oskara Schindlera - jednego ze Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Trzeci dzień to warsztaty z robienia pizzy, gra terenowa w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego oraz wieczór i nocleg w kopalni w Bochni. 225m pod powierzchnią terenu płynęliśmy najdłuższą podziemną przeprawą po solance w kopalni w Bochni, graliśmy w piłkę na boisku i bawiliśmy się na dyskotece. Postanowiliśmy zostać na noc!
Następnego dnia wróciliśmy do Krakowa, żeby kontynuować zwiedzanie, tym razem królewskiej części miasta. Byliśmy na Wawelu, na Rynku Głównym - w Kościele Mariackim i Sukiennicach, zawędrowaliśmy pod okno papieskie i pomnik smoka wawelskiego. Zwiedziliśmy Starą Synagogę oraz Synagogę Remu i żydowski cmentarz. Dowiedzieliśmy się jeszcze więcej o kulturze i religii tej mniejszości narodowej. Wróciliśmy myślami do tematyki II wojny światowej i holokaustu, ale również do idei tolerancji i poszanowania inności.
Piątego dnia mieliśmy tylko jeden punkt w programie - Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zwiedziliśmy i wysłuchaliśmy historii byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady. To muzeum, którego opis słowami wydaje się niewystarczający. Młodzież zobaczyła, do czego może doprowadzić brak tolerancji i jak może skończyć się nienawiść do inności.
Aby pamiętać.