Międzynarodowe projekty w Pallottim, to już nic wyjątkowego, to... codzienność! Jeszcze rok będziemy pracować w międzynarodowym gronie nad projektem: Różnorodność i Integracja, ale już od 1. września br. rozpoczęły się prace nad naszym nowym projektem: Mosty.
To projekt, który realizujemy razem z naszą zaprzyjaźnioną szkołą pallottyńską z Bruchsal, znanymi nam już z wcześniejszych wymian portugalską placówką z Almady i ze szkołą z Łotwy, z Iecavy oraz ze szkołami z chorwackiego Vukovaru i z czeskiego Prostejova. Koniec projektu to sierpień 2020, przed nami 2 lata działań projektowych, wyjazdów, spotkań....
Zapraszamy zatem do wspólnej przygody.
Podczas tego projektu chcielibyśmy wdrożyć naszych uczniów do brania odpowiedzialności. Odpowiedzialności za siebie, za rozwój swoich talentów, za swoją edukację ale też odpowiedzialności za wspólną przyszłość.
Nasi uczniowie dzięki udziałowi w projekcie staną się aktywnymi obywatelami, budującymi mosty - mostyłączące ludzi pochodzących z różnych krajów, różnych kultur, z różnych generacji, o różnorodnych poglądach, wyznających inne religie.
Ale aby powstał stabilny most, potrzeba skrupulatnych przygotowań. Budowanie mostu to praca zespołowa, trzeba wszystko zaplanować. Teren musi zostać wymierzony, fundamenty wylane a potem zostają wbite pale. Dopiero wtedy można przerzucić most na drugi brzeg.
Dlatego nasi uczniowie najpierw muszą się przygotować do budowania mostów – poznać samych siebie, odkryć swoje mocne strony, wzmocnić poczucie własnej wartości. Jak mają tego dokonać? Najpierw odkryją swoje talenty i tymi talentami podzielą się z innymi. Będą to robili najpierw w szkole, ale później też poprzez działalność charytatywną, pracę z seniorami i z rówieśnikami potrzebującymi wsparcia.
Do projektu zaproszone zostały bardzo różnorodne szkoły z 6 europejskich krajów, z uczniami z różnych środowisk, różnych kultur, z różnymi doświadczeniami, bo już wiemy, że to właśnie z różnorodności można się najwięcej nauczyć.
Wierzymy, że mosty, które zbudują nasi uczniowie będą stabilne, mocne. A takimi mostami można połączyć najdalsze brzegi stereotypów, przerzucić przez najszersze rzeki nietolerancji, najgłębsze doliny uprzedzeń i te mosty będą stać długo.
Dajmy naszym uczniom zbudować MOSTY, oni to potrafią!
Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych – Erasmus +
Marta Kozak - nauczycielka języka niemieckiego, koordynatorka projektu