ERAPLUS

 

kɔmunikaˈt͡si̯oːn] –  Kommunikation – Komunikacja

 

       To tytuł nowego projektu Erasmus+ w naszej szkole. Projekt będzie realizowany w latach 2019-2021 i będzie obejmował szereg aktywności zarówno w Polsce, jak i za granicą. 

       Nowy projekt jest współpracą ze szkołami w: Portugalii, Niemczech, Hiszpanii, Chorwacji i Bułgarii. Tematem jest tytułowa KOMUNIKACJA. Komunikacja rozumiana jako podstawowy element spajający każdą społeczność, komunikacja jako: język, gesty, kultura, nauka, sztuka... Tymi właśnie aspektami komunikacji nasi uczniowie wraz z uczniami z partnerskich szkół będą się zajmować przez najbliższe dwa lata. 

       Komunikacja i język znaczą dla nas więcej niż lekcje gramatyki w szkole, niż testy i świadectwa. Dla nas to: SPOTKANIA, DOŚWIADCZANIE i SZACUNEK. I takiego rozumienia komunikacji chcemy nauczyć naszych podopiecznych.

       Pierwsze prace już za nami, mapy myśli na temat komunikacji zostały stworzone, kolejne zadania czekają w najbliższych dwóch latach. Zapraszamy klasy 6, 7 i 8 do czynnego udziału w projekcie. 

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem projektu.

 

       Przypominamy, że w bieżącym roku szkolnym kontynuujemy projekt „Brücken bauen – Mosty“ i na przełomie listopada i grudnia zapraszamy wszystkich uczniów szkoły do współtworzenia wydarzenia, jakim będzie wizyta 27 uczniów i nauczycieli z 5 krajów w naszej szkole. 

          A ponieważ to już 8 rok międzynarodowych projektów w Pallottim, poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie.

       Pierwszy nasz projekt finansowany z unijnych funduszy zrealizowaliśmy w latach 2012-2014, był to projekt Comenius - „Jestem świadomym konsumentem”. 2015-2017 nasi uczniowie poznawali aspekty życia zawodowego w projekcie - „Orientacja zawodowa na europejskim rynku pracy”. Lata 2017-2019 to czas pracy nad przedsięwzięciem - „Różnorodność i Integracja”. 2018-2020 to obecnie realizowany projekt - „Mosty” i najnowszy – „Komunikacja”. Dużym międzynarodowym wydarzeniem był projekt wymiany uczniów naszej szkoły i pallotyńskiej szkoły z Bruchsal w projekcie – „Muzyka łączy” w roku 2017 (projekt współfinasowany przez Deutsch - Polnisches Jugendwerk). Zrealizowaliśmy też projekt Erasmus+ dla nauczycieli związany z wyjazdami na zagraniczne kursy językowe i szkolenia metodyczne. 

       Podczas dotychczasowych projektów do zagranicznych szkół wyjechało 107 uczniów, naszą szkołę odwiedziło 90 rówieśników z Niemiec, Portugalii, Danii, Chorwacji, Łotwy, Austrii, Węgier, Rumunii i Turcji, a 11 nauczycieli wzięło udział w zagranicznych kursach i szkoleniach.

         To tylko liczby, ale dla nas i dla naszych uczniów i nauczycieli to dużo wspólnych działań, spotkań, dużo przeżyć, doświadczeń, wiele powodów do radości, ale też morze łez wylewanych przy każdym pożegnaniu. Lecz, jak wspominają nasi absolwenci, takich projektów nie zapomina się nigdy!

Search